У зв'язку проведенням технічних робіт окремі функціональні можливості сайту можуть працювати в обмеженому режимі.
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Визначення переліку речей і документів, що підлягають відшуканню під час обшуку, законодавець пов’язує з метою обшуку та обставинами кримінального правопорушення. Так, відповідно до ст. 234 КПК України у клопотанні слідчого (детектива), прокурора про дозвіл на обшук мають бути зазначені індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв’язок із вчиненим кримінальним правопорушенням. Тут доцільно звернутися до ст. 184 Цивільного кодексу України, яка визначає, що річ є визначеною індивідуальними ознаками, якщо вона наділена тільки їй властивими ознаками, що вирізняють її з-поміж інших однорідних речей, індивідуалізуючи її (наприклад, мова може йти про предмет неправомірної вигоди – спеціально помічені грошові кошти; договори з конкретними ідентифікуючими ознаками тощо). Стосовно родових ознак у клопотанні може бути вказана мета відшукання речей, які мають ознаки, властиві усім речам того ж роду, та вимірюється числом, вагою, мірою. Як приклад можна навести, зокрема, клопотання про надання дозволу на проведення обшуку для відшукання грошових коштів, які могли бути предметом неправомірної вигоди, якщо вони не були спеціально ідентифіковані для вручення; будь-яких документів, що стосуються виконання договірних зобов’язань тощо.
У випадку, якщо слідчий суддя дійде висновку про обґрунтованість клопотання, перелік об’єктів із зазначенням їх родових і індивідуальних ознак вказується в ухвалі, якою надається дозвіл на обшук. Відповідно до п. 6 ч.2 ст. 235 КПК України, ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна містити відомості про речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук. По суті цим переліком фіксується мета обшуку і визначається напрямок пошуку під час його проведення.
З урахуванням загальних засад недоторканості житла чи іншого володіння особи, права власності та невтручання у приватне життя, такі положення спрямовані на максимальну конкретизацію речей і документів, відшукання яких становлять мету обшуку. Це має на меті зменшення інтенсивності втручання у права і свободи людини, в першу чергу, у право власності. Особливої актуальності така конкретизація набуває у тих випадках, коли обшук здійснюється не у підозрюваного (процесуальний статус якого об’єктивно передбачає необхідний процесуальний примус), а у третіх осіб.
Однак, у практиці не завжди можливо чітко, конкретно і однозначно окреслити цей перелік, що пов’язано як з суб’єктивними, так і з об’єктивними факторами. На такі випадки законодавець передбачив можливість вилучення не лише тих предметів, щодо яких прямо надано дозвіл в ухвалі слідчого судді, а й інших, розрізняючи їх подальшу процесуальну природу у цьому кримінальному провадженні. Адже відповідно до ч. 7 ст. 236 КПК України при обшуку слідчий, прокурор має право оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Факт: під час обшуку можуть бути відшукані та вилучені три категорії предметів:
1) речі та документи, які входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку;
2) предмети, які вилучені законом з обігу (вилучаються в обов’язковому порядку);
3) речі та документи, які НЕ входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі слідчого судді, однак, мають значення для кримінального провадження (мають статус тимчасово вилученого майна, для подальшого утримання яких органом досудового розслідування необхідним є накладення арешту).
#ВАКСосвіта #HACCknowledge
Дата оприлюднення: 14 квітня 2020, 10:42
Дата останнього оновлення інформації: 14 квітня 2020, 13:39