У вівторок, 11 лютого, у Києві відбувся VII Міжнародний кримінально-правовий форум. Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду Євген Крук виступив на першій сесії, яка присвячувалась реаліям воєнного часу. Так, суддя детально розповів про судові провадження, які здійснюються за відсутності підозрюваного/обвинуваченого – «In absentia: антикорупційна тенденція та пріоритет для захисників».
На думку Євгена Крука, «тенденція очевидна, кількість справ in absentia збільшується і буде збільшуватися не лише в ВАКС, а загалом у всіх судах кримінальної юстиції». Суддя проаналізував рішення НААУ № 183 від 27 грудня 2022 року «Про затвердження роз’яснення щодо участі адвокатів у кримінальних провадженнях за відсутності підозрюваного, обвинуваченого» про те, що «надання професійної правової допомоги та реалізації права на захист від кримінального обвинувачення є конституційним професійним обов’язком адвоката. У випадку отримання доручення центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або укладення договору на здійснення захисту у провадженнях «in absentia», тобто за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, адвокат зобов’язаний виходити із необхідності забезпечити клієнту права на захист, а також з пріоритетності інтересів такого підзахисного», – зазначає суддя ВАКС. «З огляду на чітку конституційну норму, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, то суд не може не реагувати в процесуальний спосіб, коли дії адвоката шкодять інтересам клієнта», – підсумував Євген Крук.
У четвертій сесії, яка стосувалась угод зі слідством, взяв участь суддя-спікер ВАКС Олексій Кравчук. Він розповів про практику ВАКС щодо розгляду кримінальних проваджень на підставі угод про визнання винуватості. Суддя-спікер також навів актуальну судову статистику. Торкнувся актуальних питань законодавчих змін, унесених до КК і КПК Законом #4033-ІХ, що набув чинності 1 листопада 2024 року, які вплинули на укладення та судовий розгляд угод про визнання винуватості в справах про корупційні і пов’язані з корупцією кримінальні правопорушення.
Загалом Форум мав 4 сесії – друга та третя сесії присвячувались військовим злочинам та міжнародному правосуддю і відповідальності країни-агресора.