У зв'язку проведенням технічних робіт окремі функціональні можливості сайту можуть працювати в обмеженому режимі.
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Законом від 27 липня 2022 року № 2462-IX, що набув чинності 25.08.2022[1], доповнено ст. 615 КПК новою частиною 15, якою передбачено право суду «після складання та підписання повного тексту вироку обмежитися проголошенням його резолютивної частини з обов’язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення». В цій статті поміркуємо про те, що означають такі нововведення.
В усіх юрисдикціях в Україні досить давно процесуальне законодавство передбачає можливість проголошення лише резолютивної частини судового рішення – як проміжного, так і за результатами розгляду справи по суті. У випадках, коли законодавство дозволяє розгляд в письмовому провадженні, проголошення судового рішення взагалі не передбачено – рішення доводиться до відома учасників іншим шляхом.
Обов’язкове проголошення одразу повного тексту судового рішення залишається в процесуальному законодавстві лише для вироку в кримінальних справах[2]. Для вироку не передбачено такого поняття як складання й проголошення резолютивної частини.
У професійному середовищі думки щодо необхідності впровадження в кримінальному судочинстві (за зразком інших юрисдикцій) проголошення лише резолютивної частини вироку велися доволі давно. Аргументувалося це, зокрема, тим, що проголошення повного тексту рішення пов’язано з неписемністю, яка нині загалом подолана; крім того, значні за обсягом тексти майже не сприймаються на слух (а в складних справах вироки є доволі великими за обсягом), це є складним для учасників справи та по суті зайвою витратою процесуального ресурсу; необхідність виготовлення повного тексту судового рішення збільшує перебування складу суду в нарадчій кімнаті, що негативно відбивається на інших справах (скасування судових засідань, неможливість прийняття процесуальних рішень, у т.ч. невідкладних, в інших справах).
Але проголошення повного тексту вироку було залишено законодавцем, вочевидь, як символічний елемент правосуддя в кримінальних справах, з огляду на їх високу важливість[3].
Згідно з унесеними до ст. 615 КПК доповненнями, вирок, як і раніше, має бути в повному обсязі складений та підписаний суддями до його проголошення. При цьому закон не передбачає складання та внесення до реєстру судових рішень чи видачу сторонам окремого документу з назвою «Вирок (резолютивна частина)». Не передбачається відкладення строку складання повного тексту вироку або визначення в короткому тексті строку проголошення повного тексту. Зміни стосуються лише самої процедури проголошення рішення.
Процедура проголошення вироку в умовах воєнного стану може відбуватись приблизно так:
Наголосимо на тому, що розглянуті зміни наразі стосуються лише умов воєнного стану, однак цілком заслуговують того, щоби бути введені після перемоги на постійній основі.
Користь від цих змін полягає, зокрема, в наступному:
Наприкінці зазначимо, що наразі КПК передбачив, що суд може проголосити резолютивну частину ухвали або постанови, але у визначений час все ж повинен проголосити повний текст (ч. 2 ст. 376 КПК). Доцільно було би внести до КПК зміни, передбачивши, за зразком інших юрисдикцій, що повний текст ухвали, постанови – не проголошується, а виготовляється у визначений строк (згідно з ч. 2 ст. 376 КПК цей строк – не більше 5 діб, однак в разі неможливості виготовлення повного тексту в цей строк в умовах воєнного часу він може бути продовжений згідно з п. 5 ч. 1 ст. 615 КПК).
А от щодо вироку проголошення повного тексту в умовах воєнного стану – взагалі тепер не передбачено. Повний текст вироку просто негайно вручається відповідним учасникам.
[1] Закон України від 27 липня 2022 року № 2462-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення окремих положень досудового розслідування в умовах воєнного стану». https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2462-20#Text
[2] В інших юрисдикціях також є винятки щодо обов’язкового проголошення одразу повного тесту остаточного судового рішення в деяких справах: наприклад, згідно зі ст. 271 КАСУ, у справах, визначених статтями 273-277, 280-289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення
[3] Про проголошення рішення як елемент акціональної судової символіки («символізму дії») ми писали на с. 354-356 в монографії: Кравчук О. О., Остащук І.Б. Судова символіка: монографія; КПІ ім. Ігоря Сікорського. – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2022. – 528 с. https://ela.kpi.ua/handle/123456789/46814
Дата оприлюднення: 25 серпня 2022, 20:03
Дата останнього оновлення інформації: 25 серпня 2022, 19:54